Ohlasy po Norsku: Do kopce to neutlačíte, šikovně potrestali naše chyby
Česká reprezentace na světovém šampionátu tvrdě narazila. Po vydřeném derby se Slovenskem přišla sprcha v podobě prohry 1:4 s Norskem. Vikingové, kteří už na turnaji obrali o body Kanadu a porazili Švédsko, trestali české hrubky už v první třetině a dobře organizovanou defenzivou dovedli zápas k historickému vítězství. Útočník David Tomášek a obránce Marek Alscher v pozápasových ohlasech marně hledali pozitiva.
Tomášek: Kanada je teď obrovskou motivací
Zkušený útočník po utkání neskrýval obrovské zklamání. Český tým chtěl navázat na povedené pasáže z předchozích zápasů, ale hrubé individuální chyby hned v úvodu určily ráz celého utkání. Ztráta z první třetiny se pak s národním týmem táhla až do závěrečné sirény.
„Je obrovská škoda té první třetiny. Nechali jsme si soupeře gólově odskočit. Norové zkrátka jen využili naše chyby a hráli velmi dobře,“ přiznává sebekriticky Tomášek. „My jsme to pak celý zápas tlačili jen do kopce. Nevypustili jsme absolutně nic, ale je strašně těžké to pořád jenom dohánět. Oni nakonec vyhráli zaslouženě.“
Podle něj byl zlomovým momentem třetí norský zásah. „Chyby, o kterých se neustále bavíme, nás zkrátka potrestaly. A tady na této úrovni a na takhle velkém hřišti je dohánět stav 0:2 obrovsky těžké. Když jsme byli po gólu na dostřel a snížili jsme na 2:1, zase jsme je hloupě nechali odskočit na 3:1. Tam se ten zápas podle mě definitivně zlomil.“
Tomášek ocenil formu severského soupeře, který se letos pasoval do role nebezpečného černého koně šampionátu. „Hrají výborně. Jsou na tom fyzicky fantasticky a zaslouženě se nachází tam, kde v tabulce jsou.“
Národní tým teď musí bleskově zregenerovat. Už zítra večer ho totiž čeká zámořský gigant. „Je to back-to-back zápas, takže ze všeho nejdřív musíme hlavně zregenerovat a nějak se z dneška zase posunout dál, zkrátka se z toho ponaučit. Že už má Kanada jisté první místo ve skupině, to pro nás možná může být drobná výhoda, ale nevím. Je to ještě trošku daleko. Hlavně mě teď mrzí, že je to dnes z naší strany prostě hrozná škoda.“
Alscher: Přes jejich forčeking jsme se vůbec nedostali
Mladý obránce Marek Alscher po utkání s obtížemi hledal slova omluvy pro výkon defenzivy. Českým bekům dělal celých šedesát minut obrovské problémy agresivní přístup Norů, pramenila z toho i fatální ztráta před první brankou.
„Norové byli dnes jednoznačně lepší v osobních soubojích a hlavně ve forčekingu. A na rozdíl od nás dokázali proměňovat své šance, to se nám bohužel vůbec nedařilo,“ hodnotí smutně Alscher. „Přes ten jejich neustálý tlak a forčeking se nám vůbec nepodařilo hrát naši hru. Věděli jsme moc dobře, že půjdeme proti velmi těžkému soupeři. Vždyť předtím porazili Švédy a uhráli bod s Kanadou, takže nám svou sílu ukázali s předstihem. Ale my se na to teď zítra ráno znovu podíváme, rozebereme si to a budeme se snažit odrazit ode dna v dalším zápase proti Kanadě.“
Stejně jako Tomášek viděl klíč k neúspěchu v nepovedeném startu. „Když takhle brzy dostanete dva rychlé góly, rozhodně vám to na začátku nepomůže. Myslím si ale, že chyby se prostě stanou. V tu chvíli se musíme umět navzájem podržet, což se nám dnes bohužel vůbec nepodařilo.“
Teď stojí před mužstvem další obrovská výzva. Po blamáži musí reprezentace najít sílu vzdorovat suverénním Javorovým listům. „Papírově je to rozhodně ten vůbec nejsilnější tým tady na turnaji. O to větší to pro nás bude motivace – předvést proti nim ten nejlepší možný výkon,“ burcuje obránce a připomíná nedávnou historii na turnaji: „Už po prohře se Slovinskem jsme se dokázali parádně odrazit a porazit Švédy. I teď si musíme říct, že se to může povést znovu. Rozhodně to bude dobré nabuzení. Pokud ten zápas zvládneme, dokážeme si, že hokej prostě hrát umíme, jen musíme konečně ukázat nějakou konzistentnost. Bude to hrozně dobrá příprava na čtvrtfinále.“
TÉMATA: A-tým