U18: Tři výhry bereme všema deseti. Teď jdeme do války, říká trenér Venc
Česká hokejová reprezentace do 18 let zakončila základní skupinu mistrovství světa přesvědčivou výhrou 9:1 nad Dánskem. Po nečekaném zaváhání s Německem si tak mladíci spravili chuť a do čtvrtfinále půjdou se solidní bilancí tří vítězství. Asistent trenéra Jakub Venc po zápase chválil správnou reakci týmu, přiblížil zdravotní stav obránce Jiřího Kamase a vytyčil mentální plán pro klíčovou vyřazovací fázi turnaje.
Ačkoliv konečné skóre hovoří jasně, úvodní dějství z české strany ideální nebylo. První třetina přinesla opatrný hokej, i proto národní tým odcházel do kabin s hubeným vedením 2:1. Zlom přišel až v prostřední části. „Naštěstí na to kluci dobře zareagovali a myslím si, že pasáž, kde jsme dali třetí a čtvrtou branku, utkání zlomila. Pak už jsme skóre jen navyšovali, ale ve druhé třetině jsme byli schopní hrát v ofenzivní zóně opravdu dobře a byli jsme silní na kotouči,“ hodnotil probuzení české ofenzivy asistent trenéra Jakub Venc.
Drtivá výhra byla přesně tou odpovědí, kterou realizační tým po matném výkonu a porážce s Německem potřeboval vidět. „Kluci na to velmi dobře zareagovali. Byť úvod nebyl úplně nejlepší, navázali jsme na předchozí dvě výhry. Myslím si, že tři výhry ve skupině jsou velmi slušné,“ pochvaloval si Venc. K probuzení mužstva měly přispět i změny v sestavě, které trenéři před úvodním buly udělali. „Byl to souběh obou variant, zkoušky i reakce na Německo. Nikdy není jednotlivec víc než náš tým, takže všichni musí odevzdat to, co od nich očekáváme, abychom mohli být úspěšní. Teď jsme zvolili takovouhle sestavu a uvidíme, jaká bude pro další utkání.“
Do dalších bojů už ale s největší pravděpodobností nezasáhne obránce Jiří Kamas, který nedohrál předchozí duel s Německem a proti Dánsku v sestavě chyběl. „V téhle fázi si myslím, že ne, že už není schopný naskočit,“ potvrdil Venc nepříjemnou ztrátu v defenzivních řadách.
Otazník naopak stále visí nad tím, kdo se ve čtvrtfinále postaví do brankoviště. Marek Sklenička i Martin Psohlavec už na turnaji ukázali své nesporné kvality. „Teď zrovna skončilo utkání a máme dva dny volno, takže to úplně nechceme řešit v emocích. Necháme si na to čas a vyřešíme to zítra nebo pozítří s chladnou hlavou,“ nechtěl asistent trenéra předbíhat.
Český tým nyní dle všeho zůstane v Bratislavě, kde se v klíčovém čtvrtfinále střetne s papírově silným soupeřem. Kalkulace ale v kabině neprobíhají. „Je to čtvrtfinále mistrovství světa, takže si myslím, že si soupeře vybrat nemůžeme. Základní skupina nám ukázala, že může vyhrát kdokoli a že my zároveň jsme schopní hrát s kýmkoli,“ upozorňuje Venc a připomíná úvodní skalpy USA a Švédska. „Doufám, že budeme mít v hlavě ta první dvě utkání, kde byť soupeři možná byli silnější, tak my jsme předvedli velmi dobré výkony. Byli jsme schopní být víc jak vyrovnaným soupeřem a v některých pasážích jsme hráli výborně. Sami jsme si dokázali, že když se dobře připravíme, budeme schopní to zvládnout.“
Dva dny volna nyní poslouží k doléčení šrámů a především k nezbytnému mentálnímu restartu. „Navážu na kolegu Láďu Šmída, který říká ‚never too high, never too low‘. Buďme nohama na zemi. Kdyby nám někdo před turnajem řekl, že skončíme základní skupinu se třemi výhrami, tak bychom to vzali všema deseti,“ rekapituluje Venc. „Na druhou stranu stále je tam ten vykřičník s Německem, takže jsme mohli skončit reálně ještě lépe. Ale to je jedno, je to minulost. Pevně věřím, že navážeme na to, jaký dojem jsme tady doteď zanechali, a že budeme mít dobře nastavený tým i hlavu na to, abychom šli do války a tu válku mohli vyhrát.“
TÉMATA: U18