U18: Táta mi možná vynadá za gól, smál se Psohlavec. Za týmem se chytá skvěle
Čeští hokejisté do 18 let na mistrovství světa září. Po cenném skalpu Spojených států dokázali srazit i silné Švédsko, které porazili 2:1 brankou v poslední minutě. Hlavní hvězdou dramatického duelu byl brankář Martin Psohlavec, jenž při svém turnajovém debutu deptal severské střelce. Přestože si duel ohromně užil a chválil neprostupnou defenzivu, po zápase s úsměvem vtipkoval, že od přítomného tatínka uslyší i kritiku.
Psohlavec dostal důvěru pro druhý zápas šampionátu a nahradil tak Marka Skleničku, který vychytal výhru nad USA. O svém startu věděl s dostatečným předstihem, což mu pomohlo v přípravě. „Dozvěděli jsme se to už den před Američany, kdy nám trenéři řekli nějaký plán, jak to bude a jak to vidí. Sklenda že půjde na ten první, já na ten druhý a potom se uvidí,“ popisoval brankářský talent. „Určitě je to fajn. Párkrát se mi právě stalo, že jsme to věděli až na poslední chvíli. Pro gólmana to není moc příjemné.“
Svou premiéru na světovém šampionátu si tak mohl náležitě vychutnat, navíc okořeněnou sladkou pomstou za dřívější nezdary. „Tím, že to byl můj vlastně první zápas na mistrovství, užil jsem si to neskutečně. Bylo to ještě se Švédskem, se kterým jsem už párkrát chytal a bohužel jsme vždycky prohráli. Ale teď jsme ukázali sílu týmu. Byla neskutečná atmosféra, fanoušci nás zase poháněli a celkově jsem si to moc užil,“ děkoval Psohlavec i za podporu tribun.
Švédové českou obranu řádně prověřili, zejména v závěrečném dějství, kdy v přesilovce vyrovnali. „Těch pasáží bylo víc. Byli nebezpeční vlastně skoro z každé situace,“ přiznal maskovaný muž. „Závar byl i ve druhé třetině, měli tam nějaké šance, ale ve třetí jsme to pocítili asi nejvíc. Kluci mi ovšem hodně pomohli. Zvládli jsme to jako tým, takže skvěle.“
Zásadní obrat v nastavení mužstva podle něj nastal po nepovedené přípravě. „Proti Kanadě to nevypadalo, že se nějak semkneme, ale neskutečným způsobem jsme vzali za jeden provaz a už proti Američanům nastoupil jiný tým. A dneska to bylo stejné. Navázali jsme na Američany a za tímhle týmem se chytá skvěle,“ chválil své spoluhráče.
O euforickou tečku se pak 20 sekund před koncem postaral Jakub Vaněček. Obrovskou radost z výhry mohl Psohlavec bezprostředně po siréně sdílet i se svými nejbližšími, kteří nechyběli v hledišti. „Mamka s tátou přijeli. Určitě to bude velká pochvala. Možná mi ale táta vynadá, že jsem dostal gól,“ smál se hrdina zápasu. „Ne, dělám si srandu. Podporuje mě, mamka taky, určitě bude pochvala.“
Dvě cenná vítězství posunula český výběr na průběžné první místo ve skupině. Turnaj ale zdaleka nekončí a tým čekají další překážky, počínaje sobotním duelem s Německem. „Němci i Dánové budou asi nepříjemní. Hráli jsme proti nim párkrát a je to hokej, nikdy nevíte, co se stane. Připravíme se na to úplně stejně a půjdeme vyhrát,“ uzavírá odhodlaně Psohlavec.
TÉMATA: U18