U18: Mentálně neskutečně silní. Tým šlape, těší Šmída po skalpu Švédska i USA
Česká hokejová reprezentace do 18 let prožívá na mistrovství světa start z říše snů. Po úvodním triumfu nad Američany dokázali mladíci přetlačit i výběr Švédska, tentokrát 2:1 brankou z poslední minuty řádné hrací doby. Asistent trenéra Ladislav Šmíd po dvou skalpech hokejových velmocí pochválil své svěřence za skvělé plnění taktického plánu, vyzdvihl famózní výkony obou maskovaných mužů a zdůraznil obrovskou sílu týmové chemie.
Do souboje se švédským výběrem vstoupili Češi sebevědomě. Přestože narazili na soupeře, který hned v úvodním vystoupení nasázel sedm gólů, v první třetině dominovali a zasypali ho jedenácti střelami. Vlastní branku přitom úspěšně střežili.
„Myslím, že jsme měli velice dobrý vstup do utkání. Byli jsme aktivní, což si myslím, že byl ten klíč k tomu, abychom byli úspěšní v obou zápasech,“ hodnotil asistent trenéra Ladislav Šmíd. „Nemyslím si, že to Američané ani Švédové od nás úplně očekávali, ale to byl náš plán, být aktivní v napadání, dávat puky do hloubky a tam být silní na puku. Vytvořili jsme si víc šancí než soupeř, to je prostě fakt, a byli jsme pak za to odměněni.“
Zápas se Švédy dospěl do dramatického závěru. Poté, co Seveřané v polovině třetí části vyrovnali v přesilové hře na 1:1, mohla se miska vah převážit na jakoukoliv stranu. „Byla tam místa v zápase, kdy to vypadalo, že soupeř převezme taktovku, speciálně po tom gólu. Což je ale normální. Kluci však ukázali, že jsou neskutečně mentálně silní, a zápas ještě dokázali zvrátit v poslední minutě,“ chválil Šmíd vítěznou trefu Jakuba Vaněčka dvacet vteřin před koncem řádné hrací doby.
Za dosavadním úspěchem podle bývalého zkušeného obránce nestojí jen dobře zvolená taktika, ale především obrovská soudržnost mužstva. Česká lavička žije každým střídáním a hráči se navzájem povzbuzují, což dává trenérskému štábu ten nejlepší možný signál. „Od začátku prvního kempu jsme do kluků tlačili, že když budeme chtít udělat nějaký úspěch, nebude to o jednotlivcích, ale o týmu. Každý vítězný tým je založený na charakteru,“ zdůrazňuje Šmíd.
„Není tam nikdo, kdo by druhému nepřál. Vždycky, když se udělal nějaký úspěch českého národního týmu, museli jste samozřejmě mít výjimečné výkony jednotlivců, ale ve většině případů to bylo založené hlavně na týmu. V kabině je pozitivní energie, jeden maká za druhého a prostě si přejí,“ těší ho bezproblémová chemie v kádru.
Ta se naplno projevuje i v jednom z nejsledovanějších míst na ledě, tedy v brankovišti. Proti USA exceloval Marek Sklenička, proti Švédsku pak předvedl famózní výkon Martin Psohlavec. Realizační tým v čele s trenérem brankářů Markem Schwarzem tak řeší příjemné dilema. „Jsem rád, že nejsem trenér brankářů, tak vám to řeknu,“ pousmál se Šmíd. „Před turnajem jsme věděli, že brankoviště je jedna z našich silnějších stránek. Jsem rád, že kluci kvality prokázali.“
I mezi gólmany panuje zdravá a přátelská atmosféra. „To je další příklad. Kdybyste se dostali k nám do kabiny, uvidíte, jak si oni dva navzájem přejí. Jeden nezávidí druhému. Ať už tam půjde kdokoli, klobouk dolů, jak to zvládli. V obou zápasech chytali fakt výborně,“ dodává asistent trenéra.
Po senzačním vstupu do šampionátu se nyní český tým vyhřívá na průběžném prvním místě skupiny B. Trenéři však dobře vědí, jak ošidné mohou pochvaly ze všech stran být, a důrazně varují před uspokojením. „Říkám to klukům pořád. V Kanadě je přísloví 'never too high, never too low' – nelítat hlavou v oblacích a nikdy se nedostat úplně na spodek. Samozřejmě to láká, na sociálních sítích si přečtou, jak to bylo skvělé. Teď se ale musíme vrátit nohama na zem. V pátek si potrénujeme, zchladíme hlavy a připravíme se na dalšího soupeře,“ uzavírá Šmíd před sobotním duelem s Německem.
TÉMATA: U18