U16: Hlavní bylo vidět co nejvíc hráčů. I nepohodlí je pro ně plus, hodnotí sraz Andrys
Čeští hokejisté ročníku 2010 mají za sebou první reprezentační akci. Turnaj v rakouském Salcburku přinesl nejen start mezinárodních kariér mladých talentů, ale i premiéru Tomáše Andryse v roli hlavního trenéra kategorie U16. Na střídačce mu asistovali i někdejší reprezentační obránci Zdeněk Kutlák a Lukáš Krajíček.
Andrys měl k dispozici širší kádr a rozhodl se rozdělit hráče do dvou týmů - na červené a bílé. "Byla možnost vzít dva výběry, a tak jsme se toho chytili. Chtěli jsme vidět co nejvíc hráčů v akci, proto jsme to rozdělili. Já jsem nemohl být na obou střídačkách, takže asistenti vedli jeden tým a já jsem se mohl podívat na všechny kluky i z nadhledu. To byl hlavní smysl celé akce," vysvětlil.
Červený tým vstoupil do turnaje jasnou výhrou 8:3 nad Slovenskem. "Kluci měli hodně energie, hráli pospolu a výhra byla zasloužená. Nám ale nešlo ani tak o výsledek, spíš o projev hry a návyky, na kterých chceme pracovat celou sezonu," uvedl trenér.

Oba české výběry se v Salcburku utkaly i s Maďarskem (červení 1:3, bílí 3:1), a právě tam podle kouče narazili na typickou past. "Myslím, že došlo k určitému podcenění. Kluci si řekli, že proti Maďarům to půjde samo, jenže to tak není. Soupeř byl navíc starší, hrál důrazněji. Šancí jsme měli hodně, ale v zakončení si hráči mysleli, že stačí puk jen nahodit na bránu a on tam spadne. To byla chyba," zdůraznil Andrys.
Trenér ale ocenil, že hráči absolvovali hodně zápasů v krátkém čase a že oba výběry hrály jen na tři lajny. "Dostali se ke konci do určitého nekomfortu, což bylo ve třetím zápase hodně znát. Ale to bylo velké plus. Pro nás je zásadní, že jsme je viděli ve velkém zápřahu, a to nám ukázalo jejich charakter, dovednosti i to, jak reagují na různé situace. Získali jsme přehled o jejich disciplíně i o tom, na čem musíme dál pracovat," řekl kouč.
Pro mladé hráče půjde v příštích týdnech hlavně o klubovou sezonu a rozvoj dovedností. Reprezentační šestnáctku ale čekají další akce. "Na programu budou dovednostní kempy, chceme kluky dál sledovat. Před námi je ještě další sraz v Salcburku, kde se potkáme s jejich sedmnáctkou, a poté hlavně turnaj čtyř v Kravařích, kde by měli přijet i Američani. To bude opravdu zajímavá konfrontace a důležitá zkušenost do budoucna," uzavřel Tomáš Andrys.

foto: Ronald Hansel
TÉMATA: U16