Balvan ze srdce! Úleva byla fakt velká, oddechl si Flek
Česká reprezentace má za sebou další náročný test nervové soustavy. Po ofenzivní přestřelce se Švédskem narazili Češi na houževnatou defenzivu Itálie, kterou dokázali zlomit až ve třetí třetině. Rychlonohý útočník Jakub Flek, jenž se výrazně podílel na závěrečném obratu, v pozápasovém rozhovoru popsal obrovskou úlevu po prolomení italské hradby. Vysvětlil také rozdíly v herních stylech jednotlivých soupeřů a zhodnotil aktuální efektivitu českých přesilových her.
Češi se proti italskému brankáři dlouho trápili a recept na něj našli až v závěrečném dějství. Když padl první gól, spadl z celého týmu obrovský kámen. „Cítil jsem obrovskou úlevu už při tom prvním vyrovnávacím gólu, protože to bylo opravdu dobývání brány. Jejich gólman chytal skvěle, pochytal tam hromadu šancí. Já sám jsem tam měl dva samostatné úniky a ani jeden jsem neproměnil,“ popisuje Jakub Flek pocity ze střídačky. „Pak jsme to samozřejmě chtěli překlopit na naši stranu, což se nám zaplaťpánbůh podařilo.“
Švédský hokej versus italský beton
Zatímco proti silnému Švédsku národní tým rychle odskočil do vedení 3:0, s outsiderem se nadřel mnohem více. Podle Fleka za tím stála především italská taktika pod vedením zkušeného trenéra z Finska, doplněná o nutnou dávku české trpělivosti. „Dneska rozhodla opravdu ta trpělivost a postupné zlepšování našeho výkonu. Ono se to strašně těžko hodnotí. Lidé samozřejmě řeknou: Proč jste nad Švédy mohli vést 3:0 a s Italy to nejde?“ uvažuje nahlas český útočník.
„Jsou to rozdílné typy soupeřů a rozdílné styly hry. Švédsko s vámi chce hrát více hokej, tlačí se do vás. My jsme toho využili, napadalo nám to tam a využili jsme přesilovku. Italové dnes spíše bránili. Mají na tom založený systém, trénuje je finský trenér, který dlouho vedl finský národní tým, a tam to hrál také. Zkrátka jen čekali na šanci a zaměřili se na obranu,“ vysvětluje Flek a dodává, jak moc se tým na gól nadřel: „My jsme to tam potom rvali hlava nehlava, nemohlo nám to tam padnout.“
Vyrovnaný turnaj a vzpomínka na Slovinsko
Nabízí se otázka, zda se českému týmu hraje paradoxně hůře proti papírově slabším soupeřům. To ale Flek rázně odmítá, světový hokej se podle něj dramaticky posouvá. „Já říkám, že na mistrovství už se to tak strašně vyrovnává, že tady prostě není lehkého soupeře. Dokazují to i ostatní výsledky. Všechny ty týmy už jsou hodně houževnaté a výborně bruslí. Na bruslení moderní hokej začíná.“
Sám ovšem připouští, že nepovedený duel se Slovinskem se mohl hráčům během italského trápení částečně promítnout do myšlenek. „Asi si myslím, že se nám to do hlav možná trochu dostalo. Ale já vždycky říkám, že ať je zápas vyhraný, nebo prohraný, musíme se z něj hlavně poučit, abychom v průběhu turnaje byli lepší a lepší. I když se vyhraje, nesmíme létat v oblacích, musíme to hodit za hlavu a vzít si ponaučení z chyb,“ burcuje kabinu.
Jednou z mála věcí, která zatím národnímu týmu stoprocentně nefunguje, je využití přesilových her. Proti Itálii se v početní výhodě reprezentanti neprosadili. „Dnes chyběly asi jen kousíčky. Se Švédy to tam Dominik Kubalík krásně propálil, dnes to tam také viselo na vlásku. Měli jsme šance, obě dvě formace. Podle mě už tam zbývá jen to finální zakončení. Prostě že to tam někdo opravdu urve, nebo to tam nějak dotlačíme,“ uzavírá hodnocení Jakub Flek.
TÉMATA: A-tým