A-tým: Jeden trénink a hop do zápasu. První gól? Slyšel jsem vnitřní konstrukci, říká Kovařčík
Minulé úterý odehrál poslední extraligový zápas za Třinec, načež se hlásil v pondělí na reprezentačním sraze. Michal Kovařčík předvedl při svém příchodu do národního týmu proti Švédům pohledné představení a zapsal gól jak v přesilovce, tak v oslabení. Jak viděl situaci u svého prvního zásahu, který musel být přezkoumán na videu?
Dvě přesné trefy, z toho jedna v početní výhodě a druhá jako pojistka do prázdného zařízení ve vlastním oslabení. Poměrně povedený večer pro 29letého centra, že? "Výsledkově asi ano, ale pocitově vůbec. Musím říct, že jsem bojoval sám se sebou. S týmem jsem absolvoval jeden plnohodnotný trénink, když se nám ten středeční zrušil. Trochu jsem se sebou bojoval, ale pomohl mi gól na konci první třetiny. Dostal jsem jím sebevědomí a pak se mi hrálo trochu lépe."
K opadnutí tohoto stavu pomohl gól, který Kovařčík zajistil na sklonku první periody jen pár sekund po úvodním přesilovkovém buly. Ruku v ruce s tím šel i čas na ledě, který byl třineckému útočníkovi poskytnutý.
"Jsem rád, že jsem dostal takovou minutáž. Vždycky je lepší, když jste na ledě častěji. Ještě teď, když to do sebe potřebuji dostat. Poslední zápas jsem hrál před devíti dny, takže to bylo těžké. Od druhé třetiny se mi hrálo dobře," popisoval Michal Kovařčík.
Po jeho první brance se nicméně zprvu radoval primárně on, a to ještě trochu opatrně. Sudí se tak dojeli na celou akci podívat na video, aby zjistili, že se sice puk odrazil od brankové konstrukce, ovšem od její vnitřní části. A nebylo o čem spekulovat, Češi vedli 1:0.
"Upřímně jsem to taky neviděl, ale slyšel jsem takový ten tupý zvuk brankové konstrukce uprostřed. Víceméně jsem si byl jistý, že to byl gól, dokonce jsem se i radoval. Byl jsem překvapený, že to neví, ale asi to byla prudká střela. Kluci na střídačce mi pak říkali, že jim to hlásil videokouč, že to byl gól," přidával svůj pohled.
Pouhých osm sekund početní výhody stačilo k tomu, aby ji národní tým přetavil v gól. Týmový náskok zvládl zvýšit baseballovým úderem ve druhém dějství Kristian Reichel, načež Švédové kontrovali až s blížícím se závěrem základní hrací doby. V závěrečném hazardu bez brankáře, při kterém navíc hrály Tre Kronor přesilovku, ale ujel Michal Kovařčík a stvrdil cenný švédský skalp.
Mužstvo tak zapsalo na své konto solidní trofej, zajímavý a ne tolik běžný počin v podobě gólů v početní výhodě i nevýhodě nicméně zaznamenal taky zmiňovaný forvard.
"Přesilovku jsme využili během pár sekund, což je dobré i pro nás kluky, které je hrajeme. Trochu nám to pomůže v psychice," komentoval úvodní zásah. "V oslabení jsem viděl, že je tam jejich bek trochu déle, tak jsem si řekl, že to zkusím a nějak se to tam šťastně odrazilo před bránou. Skočil jsem pro to a vyšlo to. Jsem hlavně rád, že se to rychle uklidnilo potom, co jsme dostali gól na 1:2," dodal ke druhé trefě.
Svým výkonem si tak hlasitě řekl o to, aby nebyl opomenut v závěrečné nominaci pro mistrovství světa. V posledních letech se totiž držel v její širší variantě až do posledních chvil, nakonec z ní ale vypadl. "Vždycky říkám, že je to tak, jak to má být. Snažím se soustředit na sebe a jsem rád, že jsem v národním týmu. Udělám všechno pro to, abych hrál dál," hlásil.
Ještě před večerním zápasem posloužil jako svědek. Petr Sikora totiž obdržel od Washingtonu Capitals elektronickou formou svou nováčkovskou smlouvu a potřeboval, aby nesla kromě jeho podpisu také autogram jednoho dalšího člověka. A jelikož byl Sikorovi nablízku zrovna Michal Kovařčík, spoluhráč z Třince, tak padla volba na něj.
Co na jeho adresu říká kolega z ofenzivy Ocelářů? "Asi to oslaví, ale až mu skončí povinnosti v reprezentaci. V sezoně měl nějaká zranění, byl i na dvacítkách, takže toho za nás tolik zápasů neodehrál. Umí na ledě pracovat a ví, co pro tým dokáže udělat. Svoji práci odvádí velice dobře."
TÉMATA: A-tým