U18: Challenge? I sudí by si ji vzal, říká Tomajko. Co dle Psohlavce rozhodne s Lotyši?
Mnoho nechybělo a pouť české osmnáctky šampionátem málem dorazila až do finálového mače. Ačkoliv svěřenci několikrát vedli, tak dokázali Švédové vyrovnat a vynutit si prodloužení. V tom rozhodli o svém triumfu a postupu do boje o zlato. I přesto ale jmenoval hlavní trenér Jan Tomajko při popisování výkonů svých svěřenců primárně pozitiva.
I vzhledem k vývoji, kdy nestačilo k určení vítěze standardních 60 minut, je očividné, že se jednalo o vyvážený duel. "Byl to naprosto vyrovnaný zápas. Myslím si, že od začátku jsme byli lepší, škoda gólu v prodloužení. Ale musím říct, že to byl náš suverénně nejlepší zápas. Klukům nejde nic vytknout, byli jsme opravdu hrdí, jak hráli. Musím říct, že zatím jsou na turnaji naše výkony nadprůměrné," oceňoval výkony svého týmu trenér Jan Tomajko.
Osmnáctka zvládla ve skupině přetlačit Spojené státy i Švédy a ve čtvrtfinále zase Finy. Herní projev napříč šampionátem gradoval a jen těsně to nestačilo na výhru proti výběru Tre Kronor. "Charakter týmu je skvělý a opravdu jsme na kluky pyšní, jak se zlepšují zápas od zápasu. Byl to zatím nejdůležitější zápas a podali jsme v něm nejlepší výkon na turnaji," dával mužstvu kredit šéf střídačky.
Tomu lehce kontroval brankář Martin Psohlavec, který bral některé švédské branky na sebe. "Nejlepší výkon týmu to byl, ale v brankovišti úplně ne. Kluci hráli dobře. Myslím si, že to bylo většinou pozitivní. Padly tam samozřejmě nějaké góly, které bych neměl dostávat. V takovém zápase to je potom znát. Nedali nám šanci na výhru," přidával svůj pohled.
Na startu druhé třetiny Češi vedli 3:1 a mnoho nechybělo ke čtvrtému gólu. "Bohužel jsme ho nedali, a pak jsme dvakrát inkasovali, takže to bylo 3:3. Pořád to byl ale vyrovnaný zápas a rozhodla branka 40 vteřin před koncem prodloužení. Byla to smolná situace, ale tohle k hokeji prostě někdy patří. Občas jsou z toho výhry, občas prohry, ale myslím si, že se nemáme vůbec za co stydět," komentoval Tomajko.
Jeden ze švédských zásahů se trenérům jevil jako hraniční pro ofsajd, a tak se rozhodli pro výzvu. "Šlo o to, že hráč Švédska skákal ze střídačky... A sám rozhodčí nám potom říkal, že by si tu výzvu vzal na našem místě taky. Bylo to o milimetry, bohužel to to nevyšlo, ale myslím si, že to neovlivnilo zápas," vracel se hlavní trenér k jedné z klíčových situací.
Severský tým následně zvládl kompletně umazat český náskok a na řadu tak muselo přijít prodloužení. V něm Švédsko dokonalo svůj obrat a zahraje si proti domácím Slovákům o zlaté kovy. "Bohužel nebylo štěstí na naší straně. První zákrok jsem měl sice dobrý, ale potom se to tam odrazilo o něčí holeň. Nic s tím už neudělám, je to smutné," přemítal nad rozhodujícím momentem Psohlavec.
Před českými barvami tak je bitva o bronz proti Lotyšům. "Samozřejmě jsme zklamaní, ale musíme to rychle hodit za hlavu. Musíme přepnout do jiného módu a být v sobotu od tří nachystaní na utkání o bronz," burcoval před dalším zásadním zápasem turnaje Jan Tomajko.
"Je to teď samozřejmě trochu těžké zpracovat, budeme se muset soustředit na sobotu, protože hrajeme další zápas. Musíme odvést opět skvělý výkon," přidal se Martin Psohlavec.
Co bude podle něj rozhodovat? "Nasazení, týmovost a využití gólovek. A naopak jejich zneškodnění z naší strany. Bude to o jednom nebo dvou gólech a očekávám hodně vyrovnaný zápas."
Velkým hnacím motorem budou moct být opět fanoušci, kteří byli hodně slyšet již v předchozích mačích. Češi se tak mohou spoléhat na téměř domácí prostředí. "Bylo to neskutečné. Diváci nám udělali neskutečnou atmosféru. Ať už čeští, nebo slovenští. Ohromně si toho vážíme a mrzí nás, že jsme před našimi diváky nedokázali urvat finále," uzavíral Psohlavec.
TÉMATA: U18