U18: Nepovedený výkon, létali jsme ve výšinách, mrzí Tomajka
Česká hokejová reprezentace do 18 let poprvé na světovém šampionátu zaváhala. Po výhrách nad USA a Švédskem tentokrát mladíci nestačili na papírově slabší Německo. I když většinu zápasu vedli, v poslední minutě řádné hrací doby inkasovali z dorážky při hře bez brankáře a v prodloužení nakonec padli po nařízeném trestném střílení 2:3. Trenér Jan Tomajko po zápase netajil zklamání z nedisciplinovanosti, profesorského přístupu a nezvládnutých klíčových pasáží.
Přitom začátek se Čechům povedl náramně. Už ve druhé minutě využil přesilovku ranou k tyči aktivní Jakub Vaněček. Jak ale zápas plynul, aktivita se vytrácela. Očekávaná dominance národního týmu se tentokrát nekonala. „Nezačali jsme úplně dobře. Sice jsme hned měli přesilovku a dali gól, ale hra pět na pět z naší strany nebyla vůbec tak dobrá jako v předchozích zápasech. Těžko jsme se do toho dostávali. Ve druhé třetině se to zlepšilo, ale celkově nás ta slabší první třetina trošku vytrestala,“ hodnotil kriticky Tomajko bezprostředně po ztrátě bodů.
Národní tým sice soupeře výrazně přestřílel, trefil hned několikrát brankovou konstrukci a mohl mluvit o nedostatku pověstného „štěstíčka“, Tomajko ale takové omluvy razantně odmítá. „Na to se vůbec nemůžeme vymlouvat. Vedli jsme těsně před koncem 2:1 a naprosto zbytečně jsme inkasovali druhý gól. Poslední dvě minuty jsme sehráli velice špatně. K tomu jsme byli ve třetí třetině hodně nedisciplinovaní, co se týká zbytečných vyloučení. Prostě a jednoduše jsme si to kvůli tomu prohráli sami,“ nebral si servítky trenér. „Vedení jsme zkrátka měli udržet a nemuseli jsme řešit, jestli jsme dali tyčku. Výkon prostě nebyl úplně optimální.“
Ztráta bodů přišla hned po dvou velkolepých triumfech nad silnými zámořskými i evropskými soky. Zdá se, že do hlav mladých reprezentantů se vkradlo lehké uspokojení. „Byli jsme uspokojení, protože ty zápasy předtím jsme odehráli opravdu výborně. Už jsme zase lítali někde ve výšinách a nebyli jsme pevně nohama na zemi. Pevně doufám, že v dalším zápase už tam zase budeme,“ poznamenává směrem k mentálnímu nastavení kádru.
K dramatu došlo v samotném závěru řádné hrací doby, kdy Němci vyrovnali po dorážce v brankovišti. Česká lavička reagovala trenérskou výzvou, reklamovala nedovolené bránění brankáře Marka Skleničky, ale sudí po přezkumu u videa gól potvrdili. Češi navíc dostali za neúspěšnou výzvu dvouminutový trest. „Viděli jsme, že se hokejka německého hráče dotkla lapačky našeho gólmana, tak jsme si mysleli, že nám to vyjde. Bohužel to nevyšlo,“ pokrčil rameny.
I přes nečekanou porážku drží český výběr průběžné první místo ve skupině B a už v neděli ho čeká závěrečný zápas základní fáze proti Dánsku. Cíl pro následující hodiny je tak naprosto zřejmý. „Doufám, že se zase posuneme z těch výšin zpátky na zem. Uděláme pro to z naší strany maximum,“ ujišťuje Tomajko.
TÉMATA: U18