U18: Neskolí nás žádná situace, hlásí po skalpu Švédů Tomek
Čeští hokejisté do 18 let slaví na mistrovství světa další úspěch. Po výhře nad výběrem USA si dokázali poradit i se silným Švédskem, které srazili 2:1 gólem z poslední minuty. Útočník a kapitán Petr Tomek, který nahrával na vítěznou trefu Jakuba Vaněčka, si po druhém náročném duelu pochvaloval především nezlomnou soudržnost celého kádru a vynikající výkony obou českých brankářů.
Petře, máte za sebou druhý zápas na turnaji a druhé vítězství. Jak se to dnes proti Švédům rodilo?
„Byl to zase ohromně, ohromně těžký zápas. Hráli jsme vyrovnaně jako včera a zase jsme rozhodli až ke konci. Jsem strašně rád, že to tam Vaňousovi (Jakubu Vaněčkovi) padlo a my teď máme po dvou zápasech pět bodů. To se v tabulce vždycky počítá a věřím, že na to za dva dny navážeme znova.“
Největší kvalitou týmu se zdá být výborná chemie a obětavý výkon. Působí to tak, že si všechno zkrátka sedlo...
„Teď jste to řekl. I když to třeba zrovna na ledě nelepí, tak má ten tým obrovské jádro a my se dokážeme semknout. Věříme jeden druhému, věříme gólmanům. Když se něco pokazí, tak jsou tam další čtyři kluci, co jsou zodpovědní za to zvrátit situaci a vzít tu chybu na sebe. V tom je zkrátka obrovská síla kolektivního sportu.“
Je to recept i na kritické chvilky, které přišly například ve chvíli, kdy Švédové bleskově využili přesilovku a najednou měli tlak? Přesto se vám povedlo to ustát.
„Ano, v tom je to strašně silné a je to obrovská výhoda. Když máte silné jádro týmu, tak vás neskolí vlastně žádná situace. Gól se dostat může, ale my jsme jich dneska dali o jeden navíc a to se počítá.“
Od vás osobně se čeká zvýšení produktivity. Jak se vyrovnáváte s tlakem, který na vás leží?
„Přijel jsem sem hlavně hrát za Česko, pomáhat klukům v kabině i na ledě a být prospěšný týmu. Věřím, že nějaká ta produktivita přijde sama. Je ale úplně jedno, kdo ten gól dá. Počítá se jen to, když bude mít Česko víc gólů než soupeř.“
Dva zápasy máte za sebou a v každém chytal někdo jiný. Poprvé Matěj Sklenička, dnes Martin Psohlavec. Na oba se zjevně můžete stoprocentně spolehnout. Jaké to pro tým je?
„Je to obrovská výhoda, když máte za sebou někoho, kdo dokáže chytit i ty nechytatelné puky. Jak Sklenička, tak Psohlavec předvedli výborné výkony. Do dalších zápasů už je to asi na trenérovi, kdo do brány půjde. Jsme ale moc rádi, že když má soupeř nějakou velkou šanci, můžeme se na ně zkrátka spolehnout.“
V pátek máte den volna a potom vás čeká zápas s Německem. Co od tohoto utkání očekáváte?
„Musíme k tomu přistoupit úplně stejně, jako by to byla Amerika nebo Švédsko. Nesmíme nic podcenit a musíme si udržet tu sílu, jakou máme. Věřím, že do dalších zápasů už bude respekt od soupeřů k nám větší než náš respekt k nim.“
TÉMATA: U18